Przejdź do treści

Zakończyliśmy działania w ramach projektu „Trzy pokolenia przy komputerze”

[singlepic id=578 w=80 float=left] Pomiędzy 15 września a 30 listopada realizowaliśmy na terenie naszej gminy zadanie, które zatytułowaliśmy „Trzy pokolenia przy komputerze”. Jako grupa inicjująca ten projekt zaczerpnęliśmy również z jego tytułu nazwę dla naszej grupy i „ochrzciliśmy” się jako „trzy pokolenia”. Sądziliśmy, że będzie to najlepszy sposób, który odda intencje i nasze myśli – czemu ma służyć nasz projekt. Cieszyliśmy się również niezmiernie, gdy dowiedzieliśmy się, że nasz pomysł został dostrzeżony w konkursie mikrodotacji organizowanym przez Centrum PISOP, dzięki czemu uzyskaliśmy dofinansowanie na jego realizację ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – „Wielkopolska Wiara”. Przy tej okazji chcemy serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Kaźmierz, które zechciało patronować naszemu przedsięwzięciu dzięki czemu mogliśmy spokojnie pracować.
Rzeczonej pracy od samego początku było co niemiara. Wpierw nasz pomysł musieliśmy przełożyć na realne warunki pracy w świetlicy „Przystań u Anioła”. To właśnie tu w Sokolnikach Wielkich odbywały się wszystkie wykłady i szkolenia komputerowe. Następnie przeprowadziliśmy nabór uczestników warsztatów. I tu ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że jest spore zapotrzebowanie na tego typu działanie i chętnych było więcej niż zakładaliśmy. Dlatego musieliśmy wybrać uczestników zadania ograniczając ich liczebność tak, by grupy dopasować zarówno do naszego planu, jaki zawarliśmy we wniosku o przyznanie dotacji jak również wzięliśmy pod uwagę możliwości techniczne, jakie zapewnione są w świetlicy. Kolejnym priorytetem było ułożenie planu spotkań. Uzgodniliśmy z kursantami, że będą to cotygodniowe spotkania w grupach. Oddzielenie prelegent pan Michał Radomski prowadził zajęcia w godzinach południowych dla dwóch grup dziecięcych. Natomiast z gromadkami rodziców i seniorów spotykał się wieczorami. Realizowane warsztaty zapewniały naszej lokalnej społeczności możliwość uzyskania wiedzy lub jej poszerzenie w zakresie szeroko rozumianej obsługi komputera i urządzeń mu pokrewnych. W trakcie szkolenia było również poruszone zagadnienie bezpiecznego korzystania z Internetu. Tematy, których prowadzący dotykał w trakcie warsztatów to min.: komputer – jego budowa, historia powstania i dzień dzisiejszy oraz bhp pracy z tym urządzeniem; praca z różnymi programy typu office – zajęcia z pisania tekstów oraz tworzenia arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji; obsługa programów graficznych do obróbki np. fotograficznej; zakładanie własnego konta – pocztowego, bankowego oraz na forach społecznościowych internetu. Praca opierała się na dwóch sposobach prowadzenia zajęć tj. pogadance oraz części praktycznej. Seminarzyści również poproszeni zostali o wypełnianie ankiet tematycznie związanych z projektem. Dzięki temu wykładowca na bieżąco dostosowywał tematy, które później omawiał podczas spotkań. Wiele radości sprawiła panu Michałowi praca z najmłodszymi adeptami świata cyber przestrzeni. Mnogość pytań dzieci mogła przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Z kolei starsze pokolenia najwięcej rozpytywały się w tematach czysto technicznych. Kulminacją przedsięwzięcia było przeprowadzenie wewnętrznego egzaminu oraz wręczenie imiennych zaświadczeń, potwierdzających odbycie szkolenia w ramach projektu „Trzy pokolenia przy komputerze”.
Teraz po zakończeniu szkoleń i po odbytych rozmowach z jego uczestnikami wiemy, że nasz pomysł na takie działanie się spodobał. Z pewnością projekt w istotny sposób przyczynił się do bardziej świadomego korzystania z tej nowoczesnej technologii. Z kolei wiedza o czynnikach zapewniających bezpieczne poruszanie się w sieci stworzyła również możliwość szybszego i częstszego komunikowania się w elektronicznej płaszczyźnie pomiędzy „trzema pokoleniami” naszych rodzin. Tak więc do zobaczenia w cyfrowym świecie.

tekst: s. Beata Bok
foto: s. Beata, M. Ralcewicz, R. Kaczmarek

[nggallery id=30]

 

Podziękowanie

Grupa „Trzy pokolenia” bardzo dziękuje Stowarzyszeniu Kaźmierz za wzięcie pod swe skrzydła i patronowanie naszemu przedsięwzięciu. Dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom i dziadkom za to, że z wielką ochotą włączyli się w pracę i realizację projektu „Trzy pokolenia przy komputerze”. Wyrażamy również podziękowania Siostrom Urszulankom z Sokolnik Wielkich za pomoc i udostępnienie sal świetlicowych, dzięki czemu mieliśmy miejsce do prowadzenia warsztatów. Podziękowania składamy także Centrum PISOP za okazane zaufanie i przyznanie nam miejsca na liście projektów objętych realizacją programów finansowanych ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Wyrażamy przy tym nadzieję, że doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji pomysłu zaowocuje kolejnymi udanymi i wspólnymi działaniami.

Grupa „trzy pokolenia”: M. Ralcewicz, I. Klimas, B. Bok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *