Przejdź do treści

100 Dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

W sobotę 10 listopada 2018 roku odbyła się akcja sadzenia 100 szlachetnych dębów z okazji stulecia odzyskania niepodległości, wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i przyłączenia Wielkopolski w tym Kaźmierza do Macierzy. W Kiączynie  w lasku przy drodze Kiączyn – Gaj na tzw Ostrówku, mieszkańcy naszej gminy, zarówno ci młodsi jak i starsi  odpowiedziało na apel Stowarzyszenia „Kaźmierz”. Na miejscu  stawiły się  83 osoby do spontanicznego sadzenia dębów niepodległości. Podobna akcja miała miejsce w latach 1918 -1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach głównie dęby – uosobienie siły i długowieczności nieprzemijającej pamięci jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te nierzadko przetrwały do dziś.
Wszystkim uczestnikom Stowarzyszenie „Kaźmierz” dzięki uprzejmości  p. leśniczego Andrzeja Rzeszuto i Nadleśnictwa Pniewy zapewniło sadzonki, które po posadzeniu otrzymały swoje wyjątkowe nazwy.  W sumie posadzono ok. 240 drzewek  (dęby, olcha). Radosne sadzenie drzewek zakończyło się wspólnym zdjęciem, wspomnieniem jak dochodzono do niepodległości, ciepłą grochówką, drożdżówką i pysznym zdrowym jabłuszkiem. Każdy uczestnik otrzymał imienny certyfikat o posadzeniu dębu.
Zarząd Stowarzyszenia „Kaźmierz” bardzo dziękuje wszystkim biorącym udział w akcji – zuchom z druhnami drużynowymi, rodzicom, panu Wójtowi, członkom Stowarzyszenia, mieszkańcom Gminy Kaźmierz, panu leśniczemu Andrzejowi i panu Hubertowi oraz sponsorom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *